Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*

Forum Halluxmed - opinie pacjentów po operacjach haluksów

Operacja płaskostopia poprzecznego






Autor

Wiadomość

Edyta
15.01.2024 19:37
Czy ktoś miał operację płaskostopia poprzecznego i mógłby podzieli się swoim doświadczeniem. Ja jestem 7 tygodni po operacji palucha koślawego metodą chevron+akin, płaskostopie poprzeczne metodą na otwarto- osteotomia helala. Stopy trochę puchną i momentami sinieją. Boli śródstopie w okolicach II i III palca, czuję napięcie i jakby naprężenie
Monika
02.02.2024 21:51
Witam, miałam 8 listopada operacje na haluksa plus redukcje płaskostopia poprzecznego w jednej nodze metodą long chevron. Stopa wygląda super jest jeszcze bardzo mała opuchlizna , ale od 6 tyg po operacji zakładałam swoje buty. Wykonywałam i wykonuje nadal zalecane ćwiczenia w sposób intensywny czyli faktycznie 150 razy dziennie , zresztą generalnie robiłam trening fitness przy pomocy taśm trx od pierwszej wizyty pooperacyjnej czyli 2 tygodniach. Oczywiście w bucie ortopedycznym nie obciążając tej stopy do czasu drugiej kontroli. To jest oczywiście moje doświadczenie , a każdy organizm jest inny. Natomiast trzeba zdać sobie sprawę z tego , że noga wymaga przyzwyczajania do obciążeń i faktycznie ćwiczeń. Bez tego sama szybko nie powróci do poprzedniej sprawności, bardzo istotna jest również praca z blizną . Powodzenia i proszę być pozytywnej myśli Będzie Dobrze ????????
Edyta
06.02.2024 12:19
Moniko dziękuję ze podzieliłaś się swoim doświadczeniem. Ja tez dużo ćwiczyłam i napięcie i naprężenie oraz ból w okolicy II i III palca przeszedł i jest ok. Mam jeszcze do Ciebie pytanie - byłabym wdzięczna za odpowiedź - czy tą korektę robiłaś w Halluxmed? i jaką metodą miałaś zrobioną redukcję płaskostopia? bo long chevron jest do haluxa tylko. Ja płaskostopie poprzeczne miałam zniesione metodą helala. I pojawił mi się problem podwiniętych (młotkowanych) palców II i III - trochę to rozciągnęłam ćwiczeniami, ale jeszcze nie do końca. Czy u Ciebie też to się pojawiło?
Monika
13.02.2024 08:43
Cześć Edyto wg karty informacyjnej była to osteotomia dystalna 1 kości śródstopia, więc brak dodatkowego opisu metody. Natomiast dlatego był to long chevron, gdyż miało być skorygowane właśnie płaskostopie poprzeczne. Odpowiadając na pytanie gdzie był zabieg , tak robiłam w Halluxmed i operował mnie Dr. Jackowiak. Tak odnośnie palców i ćwiczeń dodatkowo robię ćwiczenia tzw krótkiej stopy czyli mięśni głębokich stopy i one również ingerują wszystkie palce. Rehabilitantka mi podpowiedziała i pokazała jak robić kiedy brałam serię masażu limfatycznego i krioterapii. Mogę tylko powiedzieć , że działają bo ból mięśni był dość typowy dla zakwasów i to w stopie ???? ???? Zaciekawiłaś mnie dlatego wyślę zapytanie do lekarza jaka metoda to była z tym płaskostopiem i po odpowiedzi dam znać. Pozdrawiam Monika
Edyta
23.02.2024 22:46
Cześć Monika. Dziękuję za Twoją odpowiedź. Podobnie jak Ty ćwiczę stopy, mobilizuję blizny, biorę drenaż limfatyczny. Ze sprawnością stopy jest coraz lepiej, martwią mnie tylko te moje palce, które się podwinęły i zrobiły młotkowate (drugi i trzeci palec). Czy u Ciebie też się to pojawiło? Czy masz bliznę po cięciu ok3 cm na środku stopy a zaczyna się pomiędzy II i III palcem? Jakbyś dała znać będę wdzięczna. Pozdrawiam Edyta






*Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczane na naszym forum. W sprawie szczegółowych zapytań o indywidualny przebieg leczenia haluksów prosimy kontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Halluxmed.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz!

Natychmiastowa diagnoza!

Haluksy - czym są i skąd się biorą?

Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.

Haluksy - przyczyny i sposoby leczenia

Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wszystko o haluksach

Czy wiesz, że...

  • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji.
  • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia.
  • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
  • Problem haluksów nie dotyczy tylko kobiet, również mężczyźni zmagają się z deformacją palucha koślawego.

Haluksy: pierwsze objawy

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów