Forum Halluxmed to miejsce na wyrażanie Waszych opinii po operacji haluksów, przebiegu z samej operacji usuwania haluksa czy późniejszej rehablitacji.
Zachęcamy do dyskusji i dzielenia się waszymi doświadczeniami szczególnie w temacie leczenia haluksów, ale także innych dolegliwości stóp.*

Forum Halluxmed - opinie pacjentów po operacjach haluksów

Ból,drut






Autor

Wiadomość

MagdaB
17.01.2024 19:03
Witam,jestem 4,5 tygodnia po operacji metodą chevron.
Od kilku nocy dokucza mi niesamowity,przenikający ból w miejscu gdzie znajduje się drut.(dodam że drut wychodzi mi z palucha) Czy ktoś też tak miał i czy to normalne? Wydaje mi się że organizm próbuje wyrzuć ciało obce.Tak poza tym bez większych dolegliwości.Jak więcej pochodzę noga puchnie i sinieje.Za 12 dni mam mieć usuwany drut…
Edyta
19.01.2024 12:50
Droga Magdo - ja jestem 7,5 tygodnia po operacji metodą chevron + płaskostopie poprzeczne metodą helala. Implanty mi nie wychodzą gdyż zabieg robiłam odpłatnie i mam tytanowe. Poruszam się juz na własnych nogach (bez ortez), aczkolwiek nie jest to łatwe. Stopy mi jeszcze puchną. To normalne. jak za długo postoję to też sinieją.
Kilka lat temu moja koleżanka robiła haluksa na NFZ i też "drucik" jej się wysunął (pokazywała mi "wystający drucik", widoczna była taka "góreczka" ponad powierzchnię skóry). Jej lekarz powiedział że rzadko ale czasami tak się zdarza, że zespolenie się wysuwa. Jeśli za kilkanaście dni będzie drucik u Ciebie usunięty to raczej nic złego się nie zadzieje. Oszczędzaj stopę. Czy poruszasz się w ortezie? Czy robiłaś dwie stopy naraz?
Magda B
22.01.2024 19:34
Witam Edytko, robiłam jedną stopę, drugą miałam w planach za trzy miesiące jak ta dojdzie do siebie, ale narazie wstrzymuje się do przyszłego roku.Drut mam wysunięty na 1,5 cm. Boli okropnie.Zostalo jeszcze 7 dni do usunięcia- moje marzenie by się tego pozbyć.Niestety u mnie w mieście ordynator ortopedii robi taką tylko metodą.Opinie ma dobrego specjalisty wiec ufam, że tak musi być…
Hania.
07.02.2024 16:05
Droga Madziu. Jestem po drugiej operacji 8 tydz,robiona na NFZ i jest wspaniałe, wszystko w porządku, mogę chodzić we własnym bucie ale nie szaleje, czekam na rehabilitacjie. 6 lat wstecz miałam robioną prawą nogę i też miałam druty i było podobnie jak u ciebie, noga bardzo puchła i siniala. Z czasem wszystko wróciło do normy. Teraz miałam robioną Scarf z przeszczepem i jak widać jest lepiej. Bądź cierpliwa i postaw na rehabilitacjie głównie na wirówkę i masaże. Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam
Edyta
08.02.2024 13:40
Magdo - wyjęli Co drut? jak samopoczucie lepiej?






*Informujemy, że nie ponosimy odpowiedzialności za treści zamieszczane na naszym forum. W sprawie szczegółowych zapytań o indywidualny przebieg leczenia haluksów prosimy kontaktować się bezpośrednio ze Szpitalem Halluxmed.

Wypełnij interaktywną ankietę i sprawdź na jakie schorzenie stopy cierpisz!

Natychmiastowa diagnoza!

Haluksy - czym są i skąd się biorą?

Paluch koślawy (potocznie zwany haluksem) jest to deformacja stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem obrysów stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Początkowo zmiany postępują prawie bezboleśnie, a pojawiające się dolegliwości bólowe mają charakter epizodyczny. Z biegiem czasu w wyniku rozwoju przewlekłego miejscowego stanu zapalnego dolegliwości bólowe występują coraz częściej i ulegają nasileniu. W przypadku pogłębiania się deformacji i wzrostu dolegliwości bólowych jedynym skutecznym leczeniem haluksów jest leczenie operacyjne.

Haluksy - przyczyny i sposoby leczenia

Przyczynami powstawania deformacji stopy mogą być m.in. płeć, patologia mięśnia piszczelowego tylnego, płaskostopie, choroby reumatyczne, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa czy złe obuwie. Wbrew powszechnej opinii złe obuwie nie jest najczęstszym powodem powstawania haluksów, a czynniki genetyczne - dotyczy to według oszacowań od 58 do 88% pacjentów (haluksy dziedziczone są głównie ze strony matki).
Co ważne nie ma jednej uniwersalnej metody, którą można zastosować w przypadku leczenia palucha koślawego. Przed przystąpieniem do leczenia operacyjnego haluksa pacjentka/pacjent jest dokładnie badany.
Przy minimalnej deformacji stopy i małych dolegliwościach bólowych zalecamy nieoperacyjne leczenie haluksów polegające na doborze właściwego obuwia lub wkładki ortopedycznej, stosowanie aparatów korygujących, farmakoterapię czy zabiegi fizjoterapeutyczne.

Wszystko o haluksach

Czy wiesz, że...

  • Deformacja palucha koślawego dotyczy od 2 do 4% populacji.
  • Często pierwsze objawy występują jeszcze przed 20 rokiem życia.
  • W ponad 70 %  haluksy występują na obydwu stopach, choć nie zawsze w tym samym czasie.
  • Problem haluksów nie dotyczy tylko kobiet, również mężczyźni zmagają się z deformacją palucha koślawego.

Haluksy: pierwsze objawy

Film Artroskopia Stawów

Dr Paweł Zalita opowiada o artroskopii stawów.

Szpital Halluxmed

poznaj nasz szpital

Szpital Halluxmed, tu wykonujemy operacje haluksów

Historie naszych pacjentów

poznaj naszych pacjentów

Historie naszych pacjentów po operacji haluksów